Kamienica Sachsów


Kamienica należała do żydowskiej rodziny wrocławskich przedsiębiorców Sachs. 

Założycielem fortuny był Moritz Sachs, do którego należał dom handlowy znajdujący się na działce na której dziś znajduje się "Feniks" (wcześniej Dom Braci Barasch). 
 Prawdopodobnie pomysłem budowy rodzinnej siedziby przy pl. Teatralnym był właśnie Moritz Sachs. Kupnem działki zajął sie Leopold Sach (syn Moritza) , który wraz z bratem Siegmundem prowadzili firmę " Moritz Sachs ". Część budynku stanowiła prywatne mieszkania Leopolda Sachsa, część była przeznaczona na działalność firmy. 


Do tego rodzaju XIX-wiecznych budowli przyjęto nazwę pałac czynszowy. Firma zajmowała parter , prywatne apartamenty pierwsze, drugie i trzecie pietro, ostatnia kondygnacje zajmowała służba. Kamienica-pałac składała się z dwóch równorzędnych elewacji połączonych w narożniku półkolistym erkerem. 

Rodzina Sachs skupiała wokół siebie śmietankę intelektualną tworząc wokół siebie "humanistyczny klimat". Spadkobierczynią fortuny Sachsów była Clara Sachs córka Leopolda, malarka.

Ulubionym miejscem spotkań artystów i intelektualistów była "Cafe Fahrig", mieszcząca się na parterze okazałej kamienicy Pijał w niej kawę Eberhard Mock, bohater kryminałów Marka Krajewskiego.




W 1933 roku budynek Sachsom odebrano.

Przez wiele lat kamienica należała do miasta, a później przekazano ją Stronnictwu Demokratycznemu, które w 2010 roku sprzedało ją trzem przedsiębiorcom za 13 mln zł, choć specjaliści od nieruchomości szacowali jej wartość na co najmniej 24-27 mln zł.
Od początku dużym atutem kamienicy była jej klatka schodowa. Dziś jest to jedno z ulubionych miejsc fotografów, zwłaszcza tych realizujących artystyczne sesje ślubne.


Komentarze

Popularne posty